Irak’taki yargı Saddam Hüseyin’in yüceltilmesini suç saydı mı?

Irak’taki yargı Saddam Hüseyin’in yüceltilmesini suç saydı mı?

img

Haber siteleri ve sayfaları ile kişisel hesaplar sosyal medyada son zamanda Irak yargısının Eski Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’i yüceltenleri suçlu addedeceği haberini yayınladı. 

Haberi paylaşanlar kararın Saddam Hüseyin’i yüceltenler hakkında 5-15 yıl arası hapis cezasına çarptırılacağına işaret etti. 

Teekked platformu takipçilerinin dikkatini Irak Yüksek Yargı Konseyi’nin bu husustaki haberleri yalanladığına çekmek ister. 

Konsey, bugün “Yüksek Yargı, sosyal medyada Saddam Hüseyin’i yüceltmenin suç sayılacağıyla ilgili paylaşılan haberleri yalanlamakta” başlıklı açıklamayı yaparak “Bir davranışı suç sayıp ceza verme yasası çıkartmak, anayasaya göre kanun çıkartma yetkisi olan tek makam olarak millet meclisinin uzmanlık alanına girdiğine açıklık getirdi. 

Konsey, işaret edilen açıklamasında “sosyal paylaşım sitelerinin paylaştığı gibi bir kanun henüz yoktur” konusuna vurgu yaptı.


img
dan :
Ahmed Serhil
Halep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Gaziantep Üniversitesi İslam Fıkhı ve Usulü mezunudur. Te’ekked Platformu’nda gazeteci editördür.   

Uygulamayı Yükle